W ostatnich latach rolowanie stało się popularne nie tylko wśród profesjonalnych sportowców, trenerów czy fizjoterapeutów ale również u osób amatorsko uprawiających sport. Nic dziwnego, że metoda ta zdobywa co raz większe uznanie wśród ludzi dbających o własne zdrowie – jest tania, łatwo dostępna a przede wszystkim DZIAŁA!
Jak działa rolowanie?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy wspomnieć o tym czym jest powieź, bo to głównie na nią oddziałujemy stosując automasaż. W dużym uproszeniu – powieź to tkanka włóknista, która otacza poszczególne mięśnie, ścięgna kości i narządy, tworząc siatkę wyścielającą całe nasze ciało. Możemy ją porównać do ciasnej torby w której upakowane są poszczególne elementy składające się na budowę naszego organizmu.
W trakcie intensywnych treningów lub siedzącego trybu życia dochodzi do przeciążania naszego układu ruchu, co może doprowadzić do napięcia powięzi i sklejenia jej włókien z mięśniami. Objawia się to bólem, uczuciem twardych, sztywnych mięśni i ograniczeniem ruchomości w stawach.Automasaż przy użyciu wałka, pozwala utrzymać powieź w dobrej kondycji za sprawą rozluźnienia tkanek i poprawie krążenia krwi znacząco zwiększając ilość dostarczanych składników odżywczych.
Dlaczego warto?
Lista korzyści płynących z rolowania jest długa. Należą do nich m.in.: zmniejszenie dolegliwości bólowych, poprawa zakresu ruchomości w stawach, zwiększenie elastyczności i mobilności mięśni oraz przyspieszona regeneracja powysiłkowa.
Rodzaje rolowania
Wyróżnamy trzy zasadnicze rodzaje rolowania:
– przedtreningowe – jego zadaniem jest przede wszystkim przygotowanie ciała do wysiłku, poprzez pobudzenie mięśni i poprawę krążenia,
– potreningowe – stosowane głównie w celu przyspieszenia regeneracji oraz wyciszenia organizmu,- lecznicze – mające zastosowanie w przypadkach dolegliwości bólowych narządu ruchu wynikających z przeciążenia lub kontuzji.
– lecznicze – mające zastosowanie w przypadkach dolegliwości bólowych narządu ruchu wynikających z przeciążenia lub kontuzji.
Jak się rolować?
W trakcie automasażu mięśnie powinny być rozluźnione a wykonywany ruch powolny (około 2-4 cm na sekundę) obejmujący całą długość partii mięśniowej. Czas ćwiczenia dla jednej partii mięśniowej powinien wynosić od 1 do 3 minut. Należy omijać elementy kostne oraz miejsca, gdzie duże struktury naczyniowe i nerwowe przebiegają blisko skóry. Nie rolujemy siniaków, krwiaków i miejsc po niedawno przebytym urazie.
Podsumowując, rolowanie to prosty, łatwo dostępny sposób na ochronę przed kontuzjami, poprawę jakości życia oraz pozbycie się dolegliwości bólowych, Już 15 minut dziennie pozwala osiągnąć satysfakcjonujące efekty!Jeżeli nurtują Cię pytania dotyczące techniki rolowania lub nie wiesz w jaki sposób wprowadzić automasaż do swojego treningu, skontaktuj się z nami. Nasz zespół z przyjemnością udzieli odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.