Terapia manualna
Terapia manualna opiera się na wykorzystaniu rąk terapeuty manualnego w kontakcie z ciałem Pacjenta. Celem takiego dotyku jest poprawa funkcjonowania tkanek organizmu. Terapia manualna składa się ze zbioru różnych technik, którymi pracują fizjoterapeuci manualni. Wyróżniamy kilkadziesiąt podstawowych działań i kilka głównych szkół terapii manualnej. Sposób pracy terapeuty zależy od jego doświadczenia, przebytych kursów oraz szkoleń. W naszym Centrum stosowane są najlepsze metody terapeutyczne takie jak masaż poprzeczny, funkcyjny, tkanek głębokich, mobilizacja i neuromobilizacja.
W wyniku regularnie stosowanej terapii Pacjent odczuwa zmniejszenie dolegliwości bólowych, odzyskuje sprawność i wytrzymałość.
Techniki w terapii manualnej
Masaż poprzeczny – polega na rozcieraniu tkanek w kierunku poprzecznym do ułożenia włókien mięśnia, wiązadła czy przyczepu mięśnia do kości. Masaż poprzeczny poprawia ukrwienie i ruchomość, zmniejsza ból i stymuluje procesy przeciwzapalne.
Masaż funkcyjny – polega na połączeniu ruchu w stawie z masażem i rozciąganiem mięśnia połączonego ze stawem. Masaż wykonuje się na rozluźnionych mięśniach. Powoduje rozluźnienie i odprężenie tkanek.
Masaż tkanek głębokich – polega na wykonywaniu wolnymi ruchami masażu, który powoduje wydłużenie, rozluźnienie i rozciągnięcie mięśni oraz ścięgien. Masaż tkanek głębokich prowadzi do relaksacji wegetatywnego układu nerwowego, zmniejszenia bólu, przywrócenia lepszej postawy, płynności ruchów oraz poprawy gibkości ciała.
Stretching – polega na rozciąganiu jednego mięśnia lub całej grupy mięśni po uprzednim napięciu mięśni przez Pacjenta.
Neuromobilizacja – polega na bezpośrednim działaniu na układ nerwowy poprzez napinanie lub uruchamianie nerwu. Neuromobilizacja powoduje usprawnienie elastyczności i ruchomości leczonego nerwu, co prowadzi do pobudzenia procesów przewodnictwa nerwowego i stymulacji lepszego gojenia się tkanek.
Mobilizacja – polega na zapewnieniu płynności ruchów stawów oraz poprawie lub zwiększeniu ruchomości w stawie.
Manipulacje stawów (chiropraktyka) – polega na szybkim uruchomieniu zablokowanego stawu.
Wskazania:
Ogólnym wskazaniem jest szeroko pojęte ograniczenie w prawidłowym funkcjonowaniu naszego ciała:
- bóle mięśni
- migreny i zawroty głowy
- wady postawy ciała
- rwa kulszowa
- kręgozmyk
- dyskopatia
- ból karku
- zablokowania czynnościowe stawów
- bóle w wyniku urazu
- zmiany przeciążeniowe stawów obwodowych i kręgosłupa
- napięciowe bóle tułowia i głowy
- stany pooperacyjne
- blizny